Материали в помощ на обучението в МУ-София / Educational materials

Постоянни адреси на тази колекция

Преглеждане

Наскоро качени

Показани 1 - 5 от 11
  • Документ
    Практическо ръководство по кинезитерапия при социалнозначими заболявания в детска възраст
    (Габрово : Екс-Прес, 2013) Паскалева, Руска // Paskaleva, Ruska
    Основната цел на обучението по Кинезитерапия (КТ) на студентите от специалност „Рехабилитатор” в Медицински колеж е усвояването на професионални компетенции за приложение на различни методики при превенция, диагностика и рехабилитация на социалнозначими заболявания за деца и възрастни. Настоящото учебно помагало е предназначено за хармонизиране на теоретичната и практическата подготовка по кинезитерапия на студентите рехабилитатори, като отговаря на тематичното съдържание на учебната програма. То ще служи за подготовка на учебно-практическите занимания и ще се прилага в кабинетите по кинезитерапия и базите за клинична практика. Акцентът е поставен върху съвременна иновативна методика за превенция и лечение на гръбначните изкривявания (без огъвкавяване на гръбначния стълб), под формата на рехабилитационни алгоритми и комплекси по КТ в зависимост от вида и степента на изкривяването. Включени са и съвременни методики за превенция и лечение плоскостъпие и затлъстяване при деца, като са подбрани специални комплекси от упражнения. В ръководството са представени основите на аналитичната гимнастика и постизометричната релаксация за мускулите на крайниците и трупа с комплекси по КТ и богат снимков материал. Те могат да се използват от бъдещите специалисти като модел, с помощта на който да се съставят самостоятелно схеми и комплекси. Освен от студентите, практическото ръководство може да се използва от практикуващите вече рехабилитатори и специалисти в областта на физикалната и рехабилитационна медицина. Авторът на „Практическото ръководство по кинезитерапия при социалнозначимите заболявания в детска възраст” – д-р Р. Паскалева – е преподавател по кинезитерапия, ерготерапия, мануално-мускулно тестуване и клинична практика в Медицински колеж при Тракийски унивеситет – Стара Загора.
  • Документ
    Кинезитерапия при често срещани заболявания в детска възраст и техники за релаксация
    (Габрово : Екс-Прес, 2015) Паскалева/Paskaleva, Руска/Ruska
    ***** Г л а в а ** в т о р а КИНЕЗИТЕРАПИЯ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ 1. Особености на Кинезитерапията в детска възраст Насочена е не само към възстановяване на засегнатия от болестта орган или система, но и към нормализиране на естествения ход на физическото и нервно-психическо развитие на детето. 2. Приложението на КТ в детска възраст зависи от: - АФР и НПР на детето за даден възрастов период. - Заболяването и характерната за детската възраст патология. *** 3. Средствата на КТ се подбират съобразно задачите на лечението, превенцията и възстановяването, възрастовите особености на заболяването: - Кърмачески период – основно средство са физическите упражнения – рефлеторни, пасивни и активни съчетани с масаж. - В ранна предучилищна възраст – се включват упражнения свързани с основната двигателна дейност, имитационни упражнения, подвижни игри със или без музикален съпровод. - В начална училищна възраст – включват се гимнастически упражнения, упражнения за усъвършенстване на основните движения /ходене хвърляне, пързаляне, бягане и др./ полуподвижни и подвижни игри, танци и спортни игри. - В средната училищна възраст – използват се гимнастически упражнения, подвижни игри, и елементи от спортни игри. Заниманията па КТ са индивидуални и групови в зависимост от заболяването и възрастта на детето. ***** 4. Влияние на физическите упражнения върху детския организъм: - Подобряват се енергийните процеси осигуряващи мускулните съкращения. Повлиява се правилното развитие на мускулите, чрез повишаване на мускулната маса и подобряване на функциите им. - Влиянието върху ДС се изразява в увеличаване на резервните възможности на дишането и подобряване на газообмена. - Влиянието върху ССС се изразява в увеличаване на количеството на функциониращите капиляри, подобряване на функционалните възможности и физическата работоспособност на детето. - Подобрява се дейността на НС и умствената дейност на детето.
  • Документ
    Заболявания на щитовидната и паращитовидните жлези. Кратко представяне за студенти по медицина.
    (2016-11-15) Боянов, Михаил // Boyanov, Michail
    Съдържание: Заболявания на щитовидната жлеза; Общи данни за тиреоидната функция и диагностика; Хипотиреоидизъм; Тиреотоксикоза. Хипертиреоидизъм.; Автоимунни тиреоидни заболявания (АТЗ); Тиреоидити; Възли на щитовидната жлеза. Нодозна струма (Struma nodosa). Карцином на ЩЖ.; Обикновена гуша - ендемична и спорадична. ***** Заболявания на паращитовидните жлези. Калциво-фосфорна обмяна. Хиперкалциемии; Първичен хиперпаратиреоидизъм (ПХПТ)/ Вторичен хиперпаратиреоидизъм; Хипокалциемии; Хипопаратиреоидизъм; Хипомагнезиемия; Фосфатна обмяна; Дефицит на витамин D. Остеомалация
  • Документ
    Препоръки на EULAR за лечение на ревматоиден артрит със синтетични и биологични болестопроменящи антиревматични средства
    (Централна медицинска библиотека, МУ София / Central Medical Library, MU − Sofia, 2011-03) Маринчев/Marinchev, Л./L. (преводач/ translator)
    Резюме. Ревматолозите от различните части на света прилагат различни начини за лечението на ревматоидния артрит (РА) и понастоящем липсват ясни международни консенсусни препоръки за това. В материала се описват препоръките за лечение на РА със синтетични и биологични болестопроменящи средства (БПАРС) и глюкокортикоиди (ГК) и се обсъждат стратегическите алгоритми и икономическите аспекти на проблема. Препоръките се основават на доказателства от специализираната научна литература (СЛСсистематизирана литературна справка), систематизирани по важност в пет основни групи, касаещи лечебните и икономическите стратегии на синтетичните БПАРС, биологичните БПАРС и ГК. Всяко доказателство от СЛС е дискутирано и прието като експертно становище в хода на Delphi-подобен процес. Разяснени са нивото на съответното доказателство, силата на дадената препоръка и степента на съгласие. Изведени са петнадесет препоръки, засягащи общи аспекти на проблема, включващи критериите за ремисия и ниска болестна активност като основна цел на лечението на РА с предпочитание за монотерапия с метотрексат със или без ГК, съпоставени с комбинацията на синтетични БПАРС и биологични средства при болни без резултат от лечението със синтетични БПАРС и инхибитори на тумор-некротизиращия фактор (ТNF). Допълнително са проучени и анализирани аспектите, отнасящи се до ефективността и цената на лечението. Целта на препоръките е да запознаят ревматолозите, болните и другите заинтересовани лица с Европейския консенсус за лечение на РА с БПАРС и ГК и със стратегиите за постигане на оптимален изход при РА, основани на доказателства и консенсусни експертни становища.
  • Документ
    Лекарства с определени от FDA рискови категории за бременност
    (2012-08-10) Ламбев / Lambev, Иван / Ivan
    Категория A - Добре контролирани и адекватни клинични проучвания не са доказали съществуването на риск за плода по време на цялата бременност. Категория B - Експерименти върху животни не са доказали съществуването на риск за плода, но все още няма адекватни и добре контролирани проучвания при бременни жени. Категория C - При експерименти с животни са наблюдавани тератогенни увреждания, но липсват адекватни и добре контролирани проучвания при хора. Очакваната полза обаче може да оправдае използването на лекарството при бременни. Категория D - Има клинични данни за тератогенна активност на съответното лекарство при хора. В случай на животозастрашаващо заболяване на бременната очакваната полза може да оправдае използването на лекарството независимо от съществуващия тератогенен риск за плода. Категория X - Експерименатални проучвания при животни и клинични изследвания при хора са доказали, че тератогенният риск при използване на лекарството от бременни жени значително превишава потенциалната полза. Лекарството е противопоказано при жени, които са бременни или имат намерение да забременеят.